مشق عشق
مشق عشق

دومین كتاب شعر اینجانب با نام"مشق عشق"از سوی انتشارات برادری منتشر شد و از ۱۵فروردین در فروشگاه مركزی انتشارات سروش(تقاطع مطهری و مفتح)وفروشگاه شركت تعاونی كاركنان سازمان تامین اجتماعی(خیابان آزادی روبروی سازمان تامین اجتماعی) عرضه می شود.

حیدری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: این دفتر ۵۲ قطعه شعر در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی را شامل می‌شود، که طی سال ۱۳۹۰ سروده شده‌اند.

وی درباره مضامین و موضوعات شعری این مجموعه توضیح داد: در این سروده‌ها اغلب مضامین شاعرانه و ادبی و تشبیه‌ها و استعاره‌های خیالی را به‌کار گرفته‌ام و کمتر از رهگذر این شعرها به مسایل اجتماعی و سیاسی پرداخته‌ام.

حیدری درباره تفاوت این دفتر با نخستین دفتر شعرش اظهار کرد: دفتر نخست من در برگیرنده سروده‌هایم در طی سال‌های گذشته و حتی نخستین تجربه‌هایم بود، اما در دفتر دوم مضامین نو و جدیدتری را به‌کار گرفته‌ام.

وی افزود: البته از نظر فرم و قالب تفاوت چندانی میان شعرهای این دو مجموعه دیده نمی‌شود.

این شاعر در پایان از آماده‌سازی سومین دفتر شعرش برای چاپ خبر داد و گفت: سومین مجموعه شعرم با عنوان احتمالی «شهرزاد» در مرحله حروفچینی قرار دارد. شعرهای این مجموعه اغلب در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۰ و در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی، دوبیتی و نو سروده شده‌اند. در این سروده‌ها بیشتر به مضامین اجتماعی و مسایل روز سیاسی پرداخته‌ام.

نگاهی به مجموعه شعر «مشق عشق»

دفتر شعر «مشق عشق» در برگیرنده ۵۲ قطعه شعر در قالب‌های کلاسیک است. این شعرها اغلب مسایل و موضوعات عاطفی و دغدغه‌های احساسی شاعر را به تصویر می‌کشند.

«شهر آشوب»، «سپیدار»، «ناله»، «تناسخ عشق»،‌«ساقی»، «صیاد»، «شربت»، «بت»، «زمستان»، «قصه»، «نذر»، «نصیب»، «پژواک»، «هجوم ناگزیر» و «کویر» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند.

حیدری مقدمه‌ای بر این دفتر نوشته و طی آن بر این موضوع، که داعیه شعر و شاعری ندارد و تنها از باب سوته‌دلی و به برکت خواندن اشعار شعرای سترگ این دیار به مانند جستجوگری نوآموز «مشق عشق» می‌نویسد، تاکید کرده است.

وی همچنین اشاره‌ای به باب «اختیارات شاعری» در علم عروض برای تخطی از قواعد و استفاده از مستثنیات داشته و گفته است: من در رعایت نکردن وزن و قافیه از «اختیارات عاشقی» خود استفاده کرده‌ام.
نمونه شعری از این مجموعه با عنوان «سپیدار»:
«سهم من از عاشقی گریه بی‌اختیار/ دو چشم خیس و خسته خیره شده به دیوار/ دو دست منتظر که تکیده روی زانو/ قلب شکسته‌ای که حک شده رو سپیدار»

علی حیدری متولد ۱۵ فروردین ۱۳٤۷ در مشهد و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بیمه و مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است. وی پیش‌تر در حوزه مدیریت، توسعه و تامین اجتماعی مقالاتی داشته است.

حیدری از سال ۱۳۷۳ به صورت جدی وارد عرصه شعر شده‌ است و نخستین دفتر شعر او با عنوان «ترنم ترانه شور شعر» در سال ۱۳۸۹ از سوی نشر برادری به چاپ رسید.

مجموعه شعر «مشق عشق» در ۸٤ صفحه، شمارگان هزار و ۲۰۰ نسخه و قیمت هزار و ۸۰۰ تومان از سوی انتشارات برادری منتشر و راهی بازار کتاب شد.

تاریخ نگارش : ۱۳۹۳ زمان نگارش : ۰۸:۳۸:۳۰
       نام و نام خانوادگی
       توضیحات

۱

۲

۳

صفحه

۱

۲

۳

صفحه
تایید و نمایش
تایید و نمایش
حذف نظر
حذف نظر
هشدار
آیا مایل به حذف نظر فوق هستید ؟